Otvoren je regionalni Centar za biotehnološka istraživanja i razvoj Brodsko-posavske županije

Riječ je o 1,5 milijun eura vrijednom Centru za čiju je izgradnju škola od Europske unije dobila darovnicu vrijednu milijun eura, što je najviši mogući iznos bespovratnih sredstava koji su mogli dobiti, a za koji je najbolji „kredit“ bila činjenica da je prepoznata kvaliteta i opravdanost projekta o izgradnji jednog ovakvog regionalnog Centra. Projekt su zajedničkim snagama izradile Srednja škola Matije Antuna Reljkovića sa parterima Brodsko-posavskom županijom.


Riječ je o 1,5 milijun eura vrijednom Centru za čiju je izgradnju škola od Europske unije dobila darovnicu vrijednu milijun eura, što je najviši mogući iznos bespovratnih sredstava koji su mogli dobiti, a za koji je najbolji „kredit“ bila činjenica da je prepoznata kvaliteta i opravdanost projekta o izgradnji jednog ovakvog regionalnog Centra. Projekt su zajedničkim snagama izradile Srednja škola Matije Antuna Reljkovića sa parterima Brodsko-posavskom županijom, CTR – Razvojnom agencijom Brodsko-posavske županije, Agronomskim fakultetom Sveučilišta u Zagrebu i Poljoprivrednom savjetodavnom službom.

Projekt Regionalnog centra od velikog je značaja za Brodsko-posavsku županiju, kao i za cijelu regiju Slavonije i Baranje jer osigurava potporu velikom broju malih i srednjih poduzetnika u poljoprivredi. Misija Centra je razvoj i unapređivanje proizvodnje presadnica modernim tehnologijama, razvoj istraživačkog potencijala te razvoj savjetodavne komponente poslovanja.

” Važno je naglasiti da je Centar plod je dobre suradnje i samo uz takvu sradnju u budućnosti možemo očekivati dobre rezultate. Ovaj će centar u svim segmentima svoga rada i poslovanja prednost davati mladim znanstvenicima, inovacijama, modernim tehnikama i tehnologijama, suvremenim metodama proizvodnje – kazao je čelni čovjek danas otvorenog Centra, Marko Šimić, poručujući kako unatoč recesiji i lošem stanju u gospodarstvu otvaranje Centra predstavlja pozitivnu vijest za sve one koji vjeruju u poljoprivrednu proizvodnju. „Mnogi od nas odškolovali su se „na račun“ poljoprivrede naših očeva i djedova. Poljoprivredna proizvodnja ima svoju budućnost, ali samo pametna, moderna i suvremena poljoprivredna proizvodnja kakvu će u svome radu promovirati i poticati ovaj Centar“, kazao je Šimić.

Budućnost hrvatske poljoprivrede je povezivanje znanosti, proizvodnje i obrazovanja, poručio je uz ostalo ministar Jakovina na otvorenju Centra, čiji je jedan od ciljeva postati vodeća tvrtka za proizvodnju visokokvalitetnih presadnica modernim tehnologijama, unaprijediti poljoprivrednu proizvodnju u regiji, te razviti savjetodavnu komponentu poslovanja kroz pružanje savjetodavnih i edukativnih usluga i na taj način stvoriti nove poslovne prilike poduzetnicima u poljoprivredi.

„Ovaj projekt kroz svoju osmišljenost i svoje funkcije koje će se u njemu provoditi je nešto što treba i hrvatskoj poljoprivredi, ali i hrvatskoj znanosti. Uvijek je nedostajala ta poveznica između znanstvenog rada i primjenjivosti u realnom sektoru. Ovakvi istraživački centri, osim u tome, još su važniji u svojoj funkciji cjeloživotnog obrazovanja“, kazao je Tihomir Jakovina.