Otvoren novi laboratorij za kemijsku analizu tla

Poljoprivrednicima koji ovih dana kreću u obradu svojih oranica svakako će dobro doći vijest da u Slavonskom Brodu, u Regionalnog centru za biotehnološka istraživanja „Bio-Tech“ , mogu vrlo povoljno i kvalitetno obaviti kemijsku analizu plodnosti tla, odnosno uzorka zemlje sa svog poljoprivrednog gospodarstva, što im je (ako su prijavljeni u sustavu) i zakonska obveza svakih pet godina, ali i prilika da na osnovu saznanja o tome kakvo im je tlo mogu prilagoditi gnojidbu istoga za slijedeću sezonu.  Naime, stručni su djelatnici u „Bio-Techu“ započeli certificirani proces kontrole primarnih parametara  u novootvorenom specijaliziranom laboratoriju za analizu tla koji je opremljen u skladu sa svim suvremenim svjetskim standardima i omogućuje brzu i kvalitetnu uslugu uz savjete poljoprivrednicima o daljnjem tretiranju njihovih oranica i sjetvi kultura, ovisno o dobivenim rezultatima,  bilo da je riječ o jednogodišnjim ili višegodišnjim nasadima.

Laboratorij opremljen vlastitim sredstvima

Centar za biotehnološka istraživanja je potpuno samostalno opremio ovaj laboratorij za analizu tla, vlastitim sredstvima odnosno reinvestiranom dobiti. „Samo opremanje laboratorija koštalo je nešto više od 200 tisuća kuna, a uštedjeli smo na jednom uređaju koji smo na korištenje dobili od Srednje škole M.A. Reljković. Sam laboratorij sastoji se od specijaliziranog multifunkcionalnog sušionika za sušenje zemlje, što je nužno prije samog početka analize, zatim tu je jedna Vortex treskalica, puno staklenog materijala, atomski spektrofotometar, šrajber, menzurte, epruvete, cijevi, mlin, centrifuga i razne kemikalije za kemijsku analizu. Bitno je naglasiti da je sva nabavljena oprema od domaćih, hrvatskih proizvođača“.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Rezultati analize plodnosti tla već za osam dana

U laboratoriju rade iskusne stručne djelatnice Vlatka Jurković i Anamarija Botica, koje su edukaciju prošle u Zavodu za tlu kod prof. Vukadinovića, vodećeg hrvatskog stručnjaka za tlo. „Mi i sami izlazimo na teren uzimati uzorke zemlje za analizu, ali to mogu učiniti i sami poljoprivrednici. Uzorak se uzima s dubine od 30 centimetra za jednogodišnje nasade, odnosno 30-50 centimetara za višegodišnje nasade. Rezultati analize u najboljem slučaju budu gotovi za 8 dana, iako je rok 15 dana od donošenja uzorka. Mjere se humus, PH vrijednost, kalcij, kalij i fosfor – kao najznačajniji parametru za plodnost tla. Na osnovu dobivenih rezultata, dajemo i preporuke za prihranu i gnojidbu. Upravo je sada pravo vrijeme za obaviti analizu tla, jer se treba raditi gnojidba“, kaže Vlatka Jurković, inače diplomirana inženjerka  prehrambene tehnologije i procesnog inženjerstva s devetogodišnjim radnim iskustvom u agrokemijskom laboratoriju osječkog Poljoprivrednog instituta. Cijena osnovne analize je 240 kuna, što je izuzetno povoljno, jer su analize inače dosta skupe.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Zašto je važna analiza plodnosti tla?

„Ako čovjek poznaje svojstva svoje zemlje koju obrađuje i  na njoj sadi određene kulture, lakše će prilagoditi i samo sjetvu, kako bi sa što manjim inputima dobiju kvalitetniji proizvod i dobar veći prinos. Danas doduše nije toliko važan prinos jer cijena dosta varira od proizvoda do proizvoda, pa je onda bolje imati nešto manji prinos, a bolju kvalitetu. Nije uvijek cilj  proizvesti najveću količinu, bitno je dobiti kvalitetu i pri tome očuvati i okoliš. Nije dobro u tlo unositi  previše dušika, nekakvih elemenata koji nisu potrebni, a iz tla izvući njegov maksimum, istodobno ga očuvati ne samo za slijedeću godinu, nego i za slijedeće generacije. U Hrvatskoj svemu tome do sada  nismo pridavali  pažnju. Zakonska obveza je svakom poljoprivredniku koji je prijavljen u sustav jednom u pet godina  napraviti analizu poljoprivrednog zemljišta koje obrađuje. Zbog toga smo mi i odlučili opremiti ovaj labiratorij za analizu tla, prvi i jedini u Brodsko posavskoj županiji, specijalizirali se za sam proces analize i biti na usluzi poljoprivrednicima“, kaže direktor Marko Šimić. Poljoprivrednike poziva neka iskoriste mogućnosti analize tla u Centru za biotehnološka istraživanja u Slavonskom Brodu i  na osnovu spoznaja o kemijskom stanju svog tla optimiziraju unos hranjiva u isto.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Naša je zemlja još iznimno plodna

Zavod za tlo u suradnji s Poljoprivrednim fakultetom u Osijeku redovito kontrolira stanje plodnosti zemlje u Hrvatskoj. Generalno, kaže Vlatka Jurković, naša  tla su još iznimno plodna u komparaciji s drugim europskim državama, nemamo velikih zagađenja kao neke zemlje u kojima postoje velike farme ili uslijed navodnjavanja dolazi do velikog saliniteta tla. Naša je zemlja još u rukama malih poljoprivrednika i zahvaljujući njihovom trudu itekako  plodna. No, s druge strane, imamo još puno neiskorištenog poljoprivrednog zemljišta, neobrađenog i zapuštenog, na kojemu tlo poprima pustinjska svojstva, jer nema prirodnog gnojiva i sve je manje humusa.

Tekst: Ivica Vlašić

OLYMPUS DIGITAL CAMERA