Otvoren novi laboratorij za kemijsku analizu tla

Poljoprivrednicima koji ovih dana kreću u obradu svojih oranica svakako će dobro doći vijest da u Slavonskom Brodu, u Regionalnog centru za biotehnološka istraživanja „Bio-Tech“ , mogu vrlo povoljno i kvalitetno obaviti kemijsku analizu plodnosti tla, odnosno uzorka zemlje sa svog poljoprivrednog gospodarstva, što im je (ako su prijavljeni u sustavu) i zakonska obveza svakih pet godina, ali i prilika da na osnovu saznanja o tome kakvo im je tlo mogu prilagoditi gnojidbu istoga za slijedeću sezonu.  Naime, stručni su djelatnici u „Bio-Techu“ započeli certificirani proces kontrole primarnih parametara  u novootvorenom specijaliziranom laboratoriju za analizu tla koji je opremljen u skladu sa svim suvremenim svjetskim standardima i omogućuje brzu i kvalitetnu uslugu uz savjete poljoprivrednicima o daljnjem tretiranju njihovih oranica i sjetvi kultura, ovisno o dobivenim rezultatima,  bilo da je riječ o jednogodišnjim ili višegodišnjim nasadima.

Laboratorij opremljen vlastitim sredstvima

Centar za biotehnološka istraživanja je potpuno samostalno opremio ovaj laboratorij za analizu tla, vlastitim sredstvima odnosno reinvestiranom dobiti. „Samo opremanje laboratorija koštalo je nešto više od 200 tisuća kuna, a uštedjeli smo na jednom uređaju koji smo na korištenje dobili od Srednje škole M.A. Reljković. Sam laboratorij sastoji se od specijaliziranog multifunkcionalnog sušionika za sušenje zemlje, što je nužno prije samog početka analize, zatim tu je jedna Vortex treskalica, puno staklenog materijala, atomski spektrofotometar, šrajber, menzurte, epruvete, cijevi, mlin, centrifuga i razne kemikalije za kemijsku analizu. Bitno je naglasiti da je sva nabavljena oprema od domaćih, hrvatskih proizvođača“.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Rezultati analize plodnosti tla već za osam dana

U laboratoriju rade iskusne stručne djelatnice Vlatka Jurković i Anamarija Botica, koje su edukaciju prošle u Zavodu za tlu kod prof. Vukadinovića, vodećeg hrvatskog stručnjaka za tlo. „Mi i sami izlazimo na teren uzimati uzorke zemlje za analizu, ali to mogu učiniti i sami poljoprivrednici. Uzorak se uzima s dubine od 30 centimetra za jednogodišnje nasade, odnosno 30-50 centimetara za višegodišnje nasade. Rezultati analize u najboljem slučaju budu gotovi za 8 dana, iako je rok 15 dana od donošenja uzorka. Mjere se humus, PH vrijednost, kalcij, kalij i fosfor – kao najznačajniji parametru za plodnost tla. Na osnovu dobivenih rezultata, dajemo i preporuke za prihranu i gnojidbu. Upravo je sada pravo vrijeme za obaviti analizu tla, jer se treba raditi gnojidba“, kaže Vlatka Jurković, inače diplomirana inženjerka  prehrambene tehnologije i procesnog inženjerstva s devetogodišnjim radnim iskustvom u agrokemijskom laboratoriju osječkog Poljoprivrednog instituta. Cijena osnovne analize je 240 kuna, što je izuzetno povoljno, jer su analize inače dosta skupe.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Zašto je važna analiza plodnosti tla?

„Ako čovjek poznaje svojstva svoje zemlje koju obrađuje i  na njoj sadi određene kulture, lakše će prilagoditi i samo sjetvu, kako bi sa što manjim inputima dobiju kvalitetniji proizvod i dobar veći prinos. Danas doduše nije toliko važan prinos jer cijena dosta varira od proizvoda do proizvoda, pa je onda bolje imati nešto manji prinos, a bolju kvalitetu. Nije uvijek cilj  proizvesti najveću količinu, bitno je dobiti kvalitetu i pri tome očuvati i okoliš. Nije dobro u tlo unositi  previše dušika, nekakvih elemenata koji nisu potrebni, a iz tla izvući njegov maksimum, istodobno ga očuvati ne samo za slijedeću godinu, nego i za slijedeće generacije. U Hrvatskoj svemu tome do sada  nismo pridavali  pažnju. Zakonska obveza je svakom poljoprivredniku koji je prijavljen u sustav jednom u pet godina  napraviti analizu poljoprivrednog zemljišta koje obrađuje. Zbog toga smo mi i odlučili opremiti ovaj labiratorij za analizu tla, prvi i jedini u Brodsko posavskoj županiji, specijalizirali se za sam proces analize i biti na usluzi poljoprivrednicima“, kaže direktor Marko Šimić. Poljoprivrednike poziva neka iskoriste mogućnosti analize tla u Centru za biotehnološka istraživanja u Slavonskom Brodu i  na osnovu spoznaja o kemijskom stanju svog tla optimiziraju unos hranjiva u isto.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Naša je zemlja još iznimno plodna

Zavod za tlo u suradnji s Poljoprivrednim fakultetom u Osijeku redovito kontrolira stanje plodnosti zemlje u Hrvatskoj. Generalno, kaže Vlatka Jurković, naša  tla su još iznimno plodna u komparaciji s drugim europskim državama, nemamo velikih zagađenja kao neke zemlje u kojima postoje velike farme ili uslijed navodnjavanja dolazi do velikog saliniteta tla. Naša je zemlja još u rukama malih poljoprivrednika i zahvaljujući njihovom trudu itekako  plodna. No, s druge strane, imamo još puno neiskorištenog poljoprivrednog zemljišta, neobrađenog i zapuštenog, na kojemu tlo poprima pustinjska svojstva, jer nema prirodnog gnojiva i sve je manje humusa.

Tekst: Ivica Vlašić

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Najbrže rastuće drvo na svijetu uzgaja se u Slavonskom Brodu

Paulownija, najbrže rastuće drvo na svijetu podrijetlom iz Kine, sve je traženija i među domaćim proizvođačima. Tako će 10.000 sadnica te biljke tržištu ovoga proljeća ponuditi Centar za biotehnološka istraživanja i razvoj iz Slavonskoga Broda.

Iz Centra poručuju da žele u suradnji s proizvođačima usavršiti tehnologiju uzgoja te višenamjenske kulture. Proces  proizvodnje i umnožavanja bezvirusnih sadnica paulownije počinje u laboratoriju. U potpuno sterilnim i sigurnim uvjetima. Izuzetno je važna ta higijena da ne bi došlo do kontaminacije. Samo se protiv toga borimo, pojasnila je Sanela Lačić Grgurić, iz Biotehnološkog centra iz Slavonskog Broda.

To je, kaže, odgovor svima  koji strahuju od invazivnosti ove biljke, strane našem podneblju. Centar će već na proljeće tržištu ponuditi 10.000 sadnica paulownije, a proizvođačima ugovore o suradnji. No osim u drvnoj industriji  može se koristiti  i za ogrjev. Također, riječ je o proizvodnji koja nakon početnih ulaganja nije prezahtjevna.

IZVOR: hrt.hr

BIOTECH sadnice

Kvalitetna sadnja – isplativa sjetva

Spremni ste za sadnju? Trebate savjet? Želite vrhunske i provjerene sadnice? Centar za biotehnološka istraživanja idealna je poljoprivredna destinacija

Regionalni Centar za biotehnološka istraživanja i razvoj Brodsko-posavske županije u Slavonskom Brodu aktivno radi tek tri mjeseca, ali raznovrsna i šarolika ponuda već sada opravdava njegovo postojanje.

Projekt Regionalnog centra provode Srednja škola M. A.  Reljkovića, CTR i Brodsko-posavska županija, a sufinanciran je iz europskih fondova. Centar osigurava potporu malim i srednjim poduzetnicima u poljoprivredi te svima ljubiteljima zdravog , kvalitetnog i provjerenog uzgoja biljaka, bilo da ih sade kao komercijalni nasad bilo za svoje potrebe u  vrtu ili čisto kao ukras na balkonu.

Bez GMO-a!

U sklopu Centra nalazi se laboratorij za proizvodnju presadnica“ in vitro“, kloniranjem. Ukratko, to je metoda umnožavanja biljaka u sterilnim uvjetima, na hranjivim medijima točno određenog sastava i u kontroliranim uvjetima svjetla i temperature.

Modernim načinom i vrhunskom tehnologijom radi se odabir biljaka, bez genetskog inženjeringa i promjena u genetskom kodu biljke, izdvajaju se naprednije i čvršće biljke koje daju veći prinos te se umnažaju na jednostavan i prihvatljiv način. To je brzo umnožavanje u laboratoriju, potpuno prirodno i zdravo, čisto od utjecaja virusa i patogenih tvari koje prijete iz okoline.

biotech_proizvodnja_sadnica

Od sadnje do sjetve – ekonomično i isplativo

Vrijeme sadnje i sjetve aktualno je i u Centru. Ponuda je spremna – od proizvodnje presadnica ljetnica (vodenike,ukrasne kadulje, verbene, lobelije, kadifice i druge) trajnica (ukrasne koprive, begonije, campanula, delphinum, ukrasni čičak, santolina, cineraria) začinskog bilja (bosiljak, majčina dušica, vlasac, kiselica, ružmarin, timijan, origano, kopar,„vegeta„) biljaka za uređenje kamenjara, raznovrsne ponude biljaka za parkovno uređenje, uređenje okućnica, balkonskog bilja, raznog ukrasnog i začinskog bilja) te različite presadnice povrća novijeg sortimenta kao i usluge sjetve. Najveći problem kod poljoprivrednika je zasijati sjeme . Za jednu pliticu (ima ih 209!) potrebno je oko pola sata, a stručnjaci u Centru taj posao strojno odrade za dvije do tri sekunde, uz vrlo nisku cijenu – jednu do dvije lipe po sjemenu.

Ponuda sadnica – raznovrsnost i kvaliteta zajamčena

U ponudi Centra trenutačno su većina presadnica, cvijeća – kadifice, begonije, helikrisium, koprive – više od 25 vrsta te  nekoliko vrsta in vitro uzgojenog voća– kupina, malina, borovnica, aronija, sibirska borovnica… Novost u ponudi  je sve traženija stevija, biljka zamjena za šećer koju mogu koristiti dijabetičari. Stevija osim što nije kalorična, dokazano je i izrazito zdrava biljka.

Dobre navike zamijenite boljima!

Iako poljoprivrednici još uvijek nisu skloni promjeni dobrih starih ratarskih kultura, zemlju treba prilagoditi za sjetvu i drugih, nama još pomalo egzotičnih biljaka(stevija, batat), što nije teško, posebno uz savjetodavnu ulogu Centra. Oni koji su se odvažili i promijenili način poljoprivredne proizvodnje te usvojili nove kulture, zauzvrat su dobili veći prinos i profit. Zašto ne živjeti bolje?

– Svojim primjerom, na zemlji koja je godinama bila ratarska površina pokazat ćemo da se  kontroliranom gnojidbom i dobrom pripremom tla, mogu zasijati i druge profitabilnije kulture i postići zavidna kvaliteta poljoprivrednih proizvoda i konkurentnost na tržištu. Nadamo se da ćemo na taj način potaknuti poljoprivrednike na promjenu navika i pokretanje profitabilnije proizvodnje u budućnosti, poručuju iz Centra za biotehnološka istraživanja.

Svi zainteresirani poljoprivrednici mogu se obratiti u Ulicu Ivana Cankara  76, na telefon 035/416 281 te na mail info@biotech.hr.

BIOTECH analiza

Kako do vouchera za analizu na aflatoksine?

Nekada aflatoksini nisu predstavljali značajan problem u Republici Hrvatskoj nego su se više javljali u tropskim krajevima no zbog klimatskih promjena na našem području posljednjih godina sve češće se u medijima pojavljuje tematika aflatoksina zbog kojih su već mnoge hrvatske farme koje se bave ratarskom i stočarskom proizvodnjom pretrpjele znatne gubitke. Prema riječima stručnjaka aflatoksini su proizvod metabolizna plijesni Aspergillus i kod domaćih životinja i ljudi usljed dulje izloženosti čak i izrazito malim količinama mogu biti jako štetni za zdravlje odnosno kancerogeni. Domaće životinje ovu vrstu mikotoksina u organizam najčešće unose konzumacijom kukuruznog zrna ili silaže, a najosjetljivija je perad, dok kod krava prilično velika količina aflatoksina iz krvotoka dospije u mlijeko te na taj način ponekad završi i u prehrani ljudi.

voucher_analiza_aflatoksina

Kako bi se u budućnosti smanjila mogućnost značajnije pojave aflatoksina Regionalni centar za biotehnološka istraživanja i razvoj Brodsko-posavske županije i njemačka sjemenska tvrtka KWS posredovanjem tvrtke Igman d.o.o. i gospodina Mate Mrkalj, odlučili su ujediniti znanje i iskustvo iz područja selekcije kukuruza i toksikološke analitike te uz podršku najmodernije laboratorijske tehnike pomoći hrvatskim poljoprivrednicima da djeluju preventivno kroz cijeli spektar raznih mjera. Do sada za ovakvu analizu poljoprivrednici su trebali posjetiti Zagreb no sada to mogu napraviti puno bliže, u Slavonskom Brodu, te tako smanjiti dodatne troškove.

KWS je za sve svoje potencijalne klijente osigurao i besplatne analize a kako do besplatne analize gdje ne morate napuštati čak ni udobnost svoga doma saznajte više u akciji ZAJEDNO DO KVALITETNIJIH USJEVA!

besplatna_analiza_alfatoksina

Obavite analizu kukuruza u zrnu i silaži u Regionalnom centru za biotehnološka istraživanja

Kada je početkom 2013. godine u nekoliko proizvođača hrvatskog mlijeka ponađena nedopuštena količina aflatoksina, tisuće i tisuće litara mlijeka domaćih proizvođača bačene su šahtove, prolivene u kanalizacije a proizvođači su zbog toga ostali u velikom gubitku. Aflatoksin je proizvod plijesni koja se često razvija u području toplih i vlažnih klima. Plijesan koja sintetizira aflatoksin često se nalazi i u spremnicima, kontejnerima, utrobama brodova, silosima za skladištenje namirnica poput zrna žita, povrća, orašastih plodova.

Molekula aflatoksina se u organizam može unijeti disanjem i udisanjem kontaminiranog zraka ili putem probavnog trakta – konzumiranjem namirnica koje koje sadrže toksin. Kada se unosi hranom, aflatoksin dolazi putem crijeva u krv i potom krvlju u druge organe. Najprije krvotokom iz probavnog sustava dospijeva u jetru, stoga ne čudi činjenica, da je upravo jetra jedan od prvih organa koji je najčešće ugrožen samim postojanjem aflatoksina u krvi.

U jetri se odvija proces u kojem aflatoksin tvori derivat u obliku epoksida koji je izuzetno reaktivan prema pojedinim nukleinskim bazama. Nakon što se dogodi prva transformacija molekule u epoksid, spoj se trajno veže na genetski materijal stanice, točnije na DNA. Stanica zaražena aflatoksinom, točnije ona u koju se on ugradi, nesposobna je prepoznati mutacije jer je oštećen mehanizam kojim se stanica brani od štetnih mutacija u svojim daljnjim diobama.

Jedino pouzdano i trajno rješenje u suzbijanju pojave aflatoksina je pravodobna kontrola sirovina – proizvoda od žita, povrća, sjemenki… Neophodno je voditi računa o praćenju kontrole kvalitete sirovina i proizvoda tijekom cijelog puta opskrbe proizvođača i kupaca namirnica i gotovih proizvoda.

Za analizu kukuruza u zrnu i silaži ne treba odlaziti iz grada ili županije. Dovoljno je posjetiti Regionalni centar za biotehnološka istraživanja i razvoj Brodsko-posavske županije na adresi Ivana Cankara 76 (kod Srednje škole Matija Antun Reljković). Svakog radnog dana od 07 do 15 h možete zatražiti analizu i stučni savjet.

Možete ih posjetiti i na web stranici www.biotech.com.hr i kontaktirati putem telefona 035 416 -218 te putem maila: info@biotech.com.hr

Tekst i foto: 035portal.hr